تبلیغات
ashpazi - آموزش درست كردن سبزه عید

آموزش درست كردن سبزه عید

جمعه 7 اسفند 1388  06:05 ب.ظ

نوع مطلب :سفره آرایی،تزئین غذا ،

سبزه به شكل جا شمعی یا گلدون


وسط یك آبكش پلاستیكی را میبریم و خالی میكنیم ( به اندازه بطری نوشابه ) و بطری را در آن میگذاریم

با اسپری سطح بیرونی آبكش را خیس می كنیم . دور آبكش ، پنبه میگذاریم ( پنبه را تكه تكه نمیكنیم ، همانطور كه از بسته در می آوریم روی آبكش می گذاریم ) . با اسپری خیس میكنیم و بذر خیس خورده را فقط یك لایه روی آن میكشیم ( اگر دانه ها روی هم برود سبزه قشنگ نمیشود ) . اسپری میكنیم . پلاستیك شفاف بزرگی كه دو جای آن سوراخ است ( به اندازه ای كه انگشت رد شود ) روی آن میكشیم ( سوراخها در قسمت بالا باشد و پلاستیك با بذر تماس نداشته باشد ) . یك روز بعد آنرا اسپری میكنیم . بعد از یك روز آنرا سیراب میكنیم ( یعنی زیر شیر آب میبریم و آب میدهیم ) 2-3 روز بعد كه كمی سبز شد ، نایلون را برمیداریم
اگر در جای گرم گذاشته باشیم 2 روز و اگر در جای سرد گذاشته باشیم 3 روز
غیر از روز اول كه با اسپری به آن آب دادیم ، روزهای بعد باید آنرا سیراب كنیم ( تا آخر عید )

4 - 5 روز قبل از عید می كاریم
ریحان ، شاهی ، خاكشیر ، خرفه ............. اینها لعابدار هستند و به این صورت اینها را آماده میكنیم : 1 استكان بذر ، 5 استكان آب ........... وقتی لعابش رو پس داد خیلی نازك روی پنبه میكشیم

وقتی هم كه سبز شد در بطری نوشابه میتوانیم شمع بگذاریم
یا اگر ته بطری به سمت بالا باشد گل سنبل یا سوسن بذاریم

غیر از آبكش از كاسه با هر جنسی میتوان استفاده كرد ولی فقط وسط آنرا نمی توانیم خالی كنیم

 

سبزه عروسكی


وسایل‌ لازم‌
-عروسك‌

- پارچه‌ كنفی‌ یا گونی‌

- تخم‌ شاهی‌

- نخ‌ و سوزن‌ و قیچی‌


شیوهِ كار
عروسك‌ مناسبی‌ انتخاب‌ كنید؛ عروسكی‌ كه‌ ترجیحاً دامن‌ بلندی‌ داشته‌ باشد. اگر می ‌خواهید لباس‌ عروسك‌ آسیب‌ نبیند، قسمت‌ دامن‌ را داخل‌ كیسه‌ نایلونی‌ قرار دهید و در قسمت‌ كمر با كش‌ یا سوزن‌ و نخ‌ محكم‌ كنید.

پارچه‌ كنفی‌ را با قیچی‌ (با توجه‌ به‌ اندازه‌ عروسك) به‌ شكل‌ دامن‌ برش‌ بزنید. اندازه‌ گیری‌ دقیق‌ دور كمر، قد دامن‌ و پایین‌ دامن‌ عروسك، شما را در برش‌ صحیح‌ دامن‌ كمك‌ می ‌كند. دامن‌ را با سوزن‌ و نخ‌ بدوزید و قسمت‌ كمر را محكم‌ به‌ عروسك‌ متصل‌ كنید. این‌ مرحله‌ پایه‌ كار است‌ و باید با دقت‌ و توجه‌ انجام‌ شود.

تخم‌ شاهی‌ را خیس‌ كنید و بگذارید یكی ‌دو ساعت‌ بماند تا حالت‌ ژله ‌ای‌ و چسبنده‌ پیدا كند. سپس‌ آن‌ را از بالا به‌ پایین‌ و به‌ آرامی‌ روی‌ دامن‌ عروسك‌ بمالید. این‌ كار را به ‌دقت‌ و به‌ گونه ‌ای‌ انجام‌ دهید كه‌ اصلاً معلوم‌ نباشد.

عروسك‌ را در محل‌ گرم‌ (كنار رادیاتور شوفاژ یا نزدیك‌ بخاری) قرار دهید و هر روز دو نوبت‌ با آبفشان‌ به‌ آن‌ آب‌ بپاشید تا همواره‌ مرطوب‌ بماند. زمانی ‌كه‌ شاهی‌ها جوانه‌ زد بهتر است‌ آن‌ را به‌ محل‌ خنك ‌تر منتقل‌ كنید. گرما رشد جوانه‌ ها را سرعت‌ می ‌بخشد و عمر سبزه‌ كوتاه ‌تر می ‌شود. اگر می‌ خواهید سبزه‌ رشد زیادی‌ نداشته‌ باشد، آن‌ را داخل‌ یخچال‌ بگذارید؛ اما آب ‌دادن‌ را فراموش‌ نكنید.

دامن‌ سبز عروسك‌ را با گل‌های‌ رنگی‌ جلوه‌ بیشتری‌ ببخشید. این‌ روش‌ سبز كردن‌ سبزه‌ شیوه‌ای‌ جدید است‌ و اگر حین‌ انجام‌ كار دقت‌ و سلیقه‌ به ‌خرج‌ دهید، نتیجه‌ مطلوبی‌ خواهید گرفت. اگر دوست‌ دارید دامن‌ محكم‌ باشد و موقع‌ ایستادن‌ عروسك‌ دچار مشكل‌ نشود، زیر پارچه‌ تور سیمی‌ بگذارید و با پارچه‌ روی‌ آن‌ را بپوشانید.

 

بذرهای مناسب برای سبزه:

از بذر انواع سبزیجات می‏توانید کمک بگیرید؛ هر کدام که دمِ دست باشند. مقداری عدس، ماش، گندم در هر خانه‏ای پیدا می‏شود. در مورد سبز کردن سبزه، ارزان بودن بذرهای تهیه شده اهمیت دارد بخصوص موقعی که بخواهیم در چند بشقاب یا در چند سینی سبزه سبز کنیم. بذر گندم و جو ارزانتر از سایر بذرها هستند. یادتان باشد که این گونه بذرها باید سالم و تازه باشند. اگر آنها را چند سال در خانه نگهداری کرده‏اید دیگر قوه رشد خود را از دست داده و سبز نمی‏شوند.


روش سبز کردن سبزه:
برای یک بشقاب سبزه حدودا پنجاه تا صد گرم بذر کفایت می‏کند. بذرها را در آب خیس کنید. بعد از یک شبانه‏روز که کاملاً خیس خوردند آنها را لای یک پارچه مرطوب پیچیده و در بشقاب قرار دهید. نباید بشقابی که این پارچه در آن قرار دارد از آب پر شود فقط باید مرتب پارچه را خیس کنیم تا رطوبت کافی به بذرها برسد. در این مدت هر روز مقداری آب روی پارچه می‏ریزیم و بذرها را به وسیله پارچه از نور محافظت می‏کنیم. اگر پاشیدنِ آب را فراموش کنید بذرها دچار مشکل گشته و سبز نمی‏شوند. با وجود رطوبت کافی و تاریکیِ مطلق، بذرها به تدریج جوانه می‏زنند. وقتی بذرها جوانه زدند آنها را در یک بشقاب گود ریخته و با دست پهن می‏کنیم طوری که روی هم انباشه نشوند؛ اما باز هم برای مدت یک شبانه‏روز پارچه‏ای روی بشقاب می‏کشیم، مقدار کمی آب در بشقاب می‏ریزیم و پارچه را خیس نگه می‏داریم. روز بعد پارچه را برداشته و بشقاب را در محل پر نور و آفتابی قرار می‏دهیم. به تدریج سبزه‏ها سبز شده و رشد می‏کنند. در این مدت مرتب به آن آب می‏دهیم. هر بار در موقع آبیاری آبهای اضافه را که در زیر بشقاب جمع شده خالی کنید و آب تازه به آن بدهید.
سعی کنید در کفِ بشقاب آب زیاد جمع نشود زیرا موجب پوسیدگی سبزه‏ها می‏گردد. در مقابل نور آفتاب سبزه‏ها به سرعت رشد می‏کنند. اگر بخواهیم تا سیزده نوروز سبزه را نگه داریم بهتر است اجازه ندهیم که سبزه‏ها با سرعت زیاد رشد کنند. برای اینکه سبزه به تدریج رشد کند می‏توان آن را در محل خنک قرار داد. سرما از رشد سریع سبزه جلوگیری می‏کند.
 


سبزه‏های کوزه‏ای:
کوزه سبز نیز جالب است. با استفاده از یک کوزه سفالی و مقداری بذر تره‏تیزک (شاهی) می‏توانیم سبزه کوزه‏ای درست کنیم. ابتدا کوزه را از آب پر می‏کنیم و برای مدت یک شبانه‏روز آن را همان‏طور پر از آب نگه می‏داریم تا جدار کوزه کاملاً خیس شود. سپس یک جوراب نایلونی روی کوزه می‏کشیم. بذر شاهی را که قبلاً برای مدت بیست و چهار ساعت در آب خیس کرده‏ایم به آرامی با دست روی نایلون می‏کشیم طوری که بذرها که حالا دیگر بعد از خیس شدن کاملاً ژله‏ای شده‏اند به طور یکنواخت همه جا پخش شوند.بذر شاهی به آسانی به سطح جوراب نایلونی می‏چسبد. کوزه را همواره پر از آب نگه می‏داریم. چون هر روز مقداری از آب کوزه تبخیر می‏شود باید به طور مرتب در آن آب بریزیم.. آب از داخل کوزه به جداره آن راه یافته و به بیرون تراوش نموده جوراب را مرطوب می‏کند به این ترتیب بذر شاهی جوانه زده و ریشه‏ها به سطح بیرونی کوزه می‏چسبند. کوزه را در محل پر نور قرار دهید و گاهگداری آن را بچرخانید تا نور به همه جای آن برسد. بعد از چند روز کوزه سبز شده و از تماشای آن لذت خواهید برد.

 

اگه برای سال اول عروس می خواین سبزه ببرین همین الان دست به کار بشین. برای این کار یه عروسک معمولی مورد نیازه... براش با پارچه ی نخی یه دامن درست کنید.کمرشو کش کنید و حالت کلوش برش بزنید تا لبه های دامن دور یه بشقاب بزرگ رو بگیره... ولی توش چین نیفته... امیدوارم تونسته باشم منظورمو خوب بیان کنم....

بعد دامن رو خیس کنید و تخم شاهی رو که از قبل خیس کردید به آرامی به پارچه بمالید تا تمام پارچه از تخم شاهی پوشیده بشه...
یادتون باشه دائما این دامن رو مرطوب نگه دارید... می تونید یه قوطی خالی شیشه پاک کن رو آب کنید و هر روز بر روی دامن عروسک اسپری کنید فقط حواستون باشه که تخم ها شسته نشه...
شاهی خیلی سریع ریشه می زنه و در دامن فرو میره و به زودی سرهای سبز اون جوانه می زنه و عروسک شما دامن سبزی خواهد داشت و با گذاشتن یه کارت قشنگ پیوندتان مبارک در دست عروسک می تونید اونو قبل از سال تحویل برای عروس خانواده بفرستید.

در فامیل ما این رسم قشنگ وجود داره و در سال اول عروس و داماد سفره ی هفت سینی مملو از عروسکهای رنگین با دامن های سبز دارند.


نوشته شده توسط: sahar | آخرین ویرایش:- | نظرات() 

برچسب ها: آموزش درست كردن سبزه عید ،
اسماعیل
جمعه 11 اسفند 1391 02:27 ب.ظ
دست نویسنده درد نکنه با این مطلب.واقعا مرسی
مدیریت ایرانیا
جمعه 7 اسفند 1388 05:11 ب.ظ
برای افزایش بازدیدنیاز به تبادل لینک دارید تا به وسیله گوگل شناخت شوید!!


با سلام
سایت ایرانیا ارائه کننده آخرین اخبار ورزشی راه اندازی گردید .
www.ir-ns.com
بدین منظور سایت مذکور اقدام به تبادل لینک با وب سایت ها و وبلاگ های با اولویت محتوایی نموده است ( بدیهی است که تعداد محدودی از لینک ها در صفحه اول جای خواهند گرفت و اولویت با کسانی می باشد که زودتر با ما تبادل لینک نمایند ) در صورت تمایل به تبادل، لینک سایت فوق را با عنوان ایرانیا لینک نموده و در قسمت نطرات ما را مطلع نمائید تا سریعا لینک شوید.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.